​Szeretnék bemutatni nektek egy igazi megvalósítót. A semmiből bukkant fel Vivien, és egyszer csak elkezdte ontani magából a blogról és az 5 Elem magazinból megfőzött ételekről készített gyönyörűbbnél gyönyörűbb képeit a zárt Facebook csoportban és az Instagramon. Egyre csak jöttek a képek, és azóta – lassan egy éve – Vivien a közösség egy nagyon aktív tagja – nem csak a konyhájában készülő ételekről osztja meg a képeket és a tapasztalatait, hanem nagyon sokat segít más csapattagoknak, válaszol a felmerülő kérdésekre, és segít, ahol tud. Vivien hozzáállása jól tükrözi a hangulatot, ami a közösségben van, és jóllehet nem ismerjük egymást személyesen, mégis van egy nagyon szeretetteljes, kedves és őszinte viszonyulás, ahol sikerült meghonosítani, hogy nem ciki kérdezni, sőt!

Mivel általában nem ismerem az 5 Elem magazin vásárlókat és a csoporttagokat, egy ideje elkezdtem online beszélgetni, és néhányat fel is vettem, és meg is osztottam a hírlevélben. Vivient is megkérdeztem, hogy van-e kedve beszélgetni, de ő inkább írni szeretett volna, és végül olyan érdekes lett, amiket magáról írt, hogy közösen úgy döntöttünk, hogy kerüljön fel a blogra, így mások is olvashatják, megmarad.

Olvassátok Vivien történetét, amiben egyrészt röviden ír a magáról és a családjáról, illetve elmondja a saját történetét az 5 Elemes Étrenddel kapcsolatban. Nekem Vivien válaszai közül ez melengette meg a legjobban a szívem: Jobban tudok főzni és szabadabb lettem az irányzatoktól. Nem tiltások vannak, hanem választások. Ha elmegyek vásárolni, a fő irányvonal a zöldség, a gyümölcsök és a gabonák, nem „hús alapon” gondolkodom. Ez nem azt jelenti, hogy nem eszünk húst, csak más mennyiségben és minőségben. Többször vásárolok piacon, keresem a kistermelők minőségi termékeit. A meleg, tápláló reggelik, levesek, főtt ételek hangsúlyosak lettek.”

Az interjún belül szereplő képek Vivientől származnak. Szépek ugye?

Bemutatkoznál röviden, hogy megismerjünk egy kicsit közelebbről? Hogy élsz, mivel foglalkozol, mit csinálsz szívesen szabadidődben, van-e gyereked/családod?

Családommal Szentendrén élünk, három gyermekünk van. Két tinédzser és egy iskolába készülő óvodás. Elsősorban anya vagyok, a gyerekekkel kapcsolatos teendők, a háztartás vezetése köti le az időm nagyobb részét, emellett néhány éve gyerekeknek babákat, alvókákat varrok, melyeknek fő alapanyaga a gyapjú és a pamut, vagyis természetes alapanyagúak, műanyagmentesek.
Szabadidőmben szeretem az erdőt, a természetet járni, utazni, útikönyveket (vagy inkább már blogokat) böngészni, fotózni, jó filmeket nézni, illetve mindenféle kézműves tevékenységet kipróbálni, amibe persze a főzés is beletartozik.

Mire kerestél megoldást az 5 Elemes Étrenddel?

Az egészséges táplálkozás a gyermekeim születése után egyre nagyobb hangsúlyt kapott. Szerettem volna jól táplálni őket. A hozzátáplálás korszakában szembesültem azzal, hogyha ezt jól akarom csinálni, egyre jobban bele kell merülnöm a témába, az alapanyagokba, azok hatásaiba. A másik ok pedig a gyermekkorral járó betegségek, állapotok. Gondolok itt például a hasfájásra, a sorozatos náthás megbetegedésekre, bőrproblémákra. Az évek alatt rengeteg, egymásnak is ellentmondó nézőponttal találkoztam arra vonatkozóan, mi lenne a helyes út, a megoldás a problémákra. Az orvosok, táplálkozási szakemberek más-mást tartanak jónak, sokszor azt éreztem, legszívesebben elvégezném az orvosi egyetemet, mellé pedig a dietetikus képzést, hogy tisztán lássak.  A táplálkozási trendek is folyamatosan változtak, egy idő után egyre nehezebbnek tudtam kiigazodni ezek között. Leginkább a gyermekorvosunk ajánlásait igyekeztem megfogadni, aki a „mentes” (tej-, cukor-, és glutén) táplálkozási tanácsok mellett egyébként az alternatív, természetes terápiákat alkalmazta, a kínai, gyógynövényekkel történő gyógyítást. A „mindenmentes” ételek elkészítése elég sok nehézséggel járt, mivel egy teljesen más főzéstudással rendelkeztem, a hagyományos magyarral.  Ezek az alapanyagok, amellett, hogy drágábbak, nehezebben beszerezhetőek voltak, máshogy is működtek, és persze nem lettek mindig finomak. A főzés sem egy katartikus élmény ám így… Egyre inkább egy kötelező rossznak éltem meg.

Jó receptek után kutatva bukkantam rá az 5 elemes étrend blogra, később pedig azon belül a magazinra. Lenyűgöztek a gyönyörű, letisztult fotók az ételekről.

Megtaláltad az 5 Elemes Étrenden azt, amit kerestél?

Mielőtt megvettem a legelső 5 Elem magazint, már sok mindent elolvastam a blogon, körbejártam a témát. Végre úgy éreztem, hogy itt egy olyan tudásanyag van a háttérben, ami biztos alapokon áll, és összecsengett azzal is, amit a mindenki által jól ismert Hippokratésztól származó mondás sugall: „Ételed legyen az orvosságod, orvosságod legyen az ételed.”

Azt tudtam, hogy természetes alapanyagokból szeretnék finom ételeket főzni, sok zöldséget, kevesebb húst enni, a desszerteket, édességeket pedig nem finomliszttel, műcukorral sütni és elszakadni a magyar konyha által kínált túl zsíros, túl lisztes, pirospaprikás, panírozott világtól.

A receptek jól követhetőek voltak, amellett, hogy szépek voltak, új, különleges ízeket kóstolhattunk meg. Olyan alapanyagokat, fűszereket is megtanultam használni – például az édeskömény, a shiitake gomba, kardamom, magkrémek, fekete-szezám –, amiket előtte sosem vettem meg, mert nem tudtam, mit kezdjek vele. A szezonális táplálkozás is főszerepet kapott, és a hónapokhoz kapcsolódó tudásanyagban is egyre jobban elmélyültem, kezdtem érteni, mi, miért és kinek jó.

Mit gondolsz, hogy hol állnál most, ha nem kezdesz el az 5 Elemes Étrendről tanulni? Veszítettél volna valamit?

Az 5 Elemes Étrend blog és az 5 Elem magazin hatására újra szerettem a konyhában lenni és főzni, etetni a családom. Egy olyan lavinát indított el, ami a mai napig tart. Az alkotás örömét hozta vissza, ahol a produktum az étel. Itt pedig bekapcsolódott a fotózás iránti szenvedélyem is, hiszen az ételt megesszük, és eltűnik. Így elkezdtem lefotózni is, egyfajta „naplóként”, ahol vissza is tudok keresni majd, hogy jé, ilyet is főztem.

Mi változott az életedben azóta, hogy 5 Elemes étrend blog és 5 Elem magazin olvasó vagy?

Jobban tudok főzni és szabadabb lettem az irányzatoktól. Nem tiltások vannak, hanem választások. Ha elmegyek vásárolni, a fő irányvonal a zöldség, a gyümölcsök és a gabonák, nem „hús alapon” gondolkodom. Ez nem azt jelenti, hogy nem eszünk húst, csak más mennyiségben és minőségben. Többször vásárolok piacon, keresem a kistermelők minőségi termékeit. A meleg, tápláló reggelik, levesek, főtt ételek hangsúlyosak lettek.

Mivel ajánlanád másoknak az 5 Elemes étrendet és az 5 Elem magazint?

Nagyon tetszik a magazin tematikája. Először persze a receptekre koncentrál az ember, amiből bőven van mindenkinek az igénye szerint. Meleg reggelik, édesek és sósak, levesek, főfogások zöldségekkel, hússal, vagy más fehérjeforrásokkal kiegészítve, szabadon választhatóan, és persze desszertek, édességek gyümölcsökkel, cukor nélkül vagy minimális természetes édesítővel (méz, juharszirup, nádcukor). Ezt egészíti ki a tudásanyag az alapanyagok hatásairól, felhasználásáról, valamint előkészületi tanácsok, hogyan is valósítható meg mindez a hétköznapokban.

Arra kértem Vivient, hogy válasszon egy receptet az őszi kedvencei közül az 5 Elem magazinból. Így választott: “A recepteket nézegettem újra a szeptemberi-októberi számból (a novemberi még nekem is majd új lesz, azt nem néztem), és nehéz ám a választás, mert annyi kedvencem van. 🙂 
Mivel nagy levesimádó vagyok, vagy lettem a magazin hatására (?), a zöldséges hallevest javasolnám. Pont a napokban néztem ki, hogy újra megfőzöm, nagyon jól sikerült tavaly az ünnepi menüben, és utána is megfőztem többször. Még nem kaptam hozzá édesköményt, csak ezért maradt el. Az édeskömény egyébként szintén a kedvencem lett.”

Ehhez a leveshez használhatsz egész halat, és a fejéből és a farkából főzheted az alaplevet. Ha nem akarsz bajlódni ezzel, akkor vegyél halfilét/halszeleteket, és a halastól kérj alapléhez való nyesedéket. Ha ez is nehézkes, akkor használj filét/halszeletet, és az alapléhez „áldozz” fel egy szelet halat. 

5 ELEM MAGAZIN

Térkép az egészséges táplálkozásról, az alapanyagok hatásairól és az 5 Elemről, útmutatás hónapról hónapra.

Fizess elő most!

Recept nyomtatása

RECEPT

ZÖLDSÉGES HALLEVES

4-6 adag
Előkészítés: 20 perc + Főzés: 2x 20 perc

1 kg hal – ez lehet ponty vagy harcsa

Alapléhez
  • 1 liter víz
  • 2,5 dl száraz fehérbor
  • 1 teáskanál só
  • 2 db babérlevél
  • 1 teáskanál egész bors
  • 1 hagyma, megtisztítva és vékony csíkokra vágva
Leveshez
  • 1 evőkanál vaj
  • 3 közepes krumpli
  • 2 közepes répa
  • 1 édeskömény
  • 2-3 szál kakukkfű
Tálaláshoz

snidling és/vagy kakukkfű

  1. A halat mosd meg alaposan kívülről és belülről is, és vágd le a fejét és a farkát, majd vágd szeletekre. Ha halfilét használsz, akkor a hal feje és farka helyett egy szeletet „áldozz fel” a halalapléhez.
  2. Főzz alaplevet: A hal fejét és farkát – vagy a halszeletet – tedd fel főni egy liter vízzel és a borral, fűszerezd babérlevéllel, sóval, borssal, és tedd bele a hagymát. Forrald fel, majd vedd közepesre a lángot, és főzd 30 percig fedővel. Amikor elkészült szűrd le, fogd fel a levét, a halfejet, fűszereket pedig dobd ki.
  3. Miközben fő az alaplé, tisztítsd meg a krumplit, a sárgarépát, édesköményt, majd aprítsd fel mindet 2 cm-es kockára.
  4. Olvaszd fel a vajat egy lábasban, tedd bel a zöldséget, és közepes lángon fedő alatt párold 5 percig. Közben néha kavard meg, és ügyelj rá, hogy le ne égjen.
  5. Öntsd fel az alaplével, és főzd 15 perc alatt roppanósan puhára a zöldségeket.
  6. Mikor roppanósan puhák a zöldségek, tedd a levesbe a halfiléket/szeleteket, és nagyon alacsony lángon főzd még 10 percig. Közben ne kavargasd, hogy a hal ne törjön össze.
Tálalás

Minden tányérba szedd egy-egy halszeletet, mellé zöldséget, szedd rá a levet, és szórd meg snidlinggel és/vagy friss kakukkfűvel.

HA ÉRDEKESNEK ÉS HASZNOSNAK TALÁLTAD A CIKKET, OSZD MEG A BARÁTAIDDAL, CSALÁDODDAL, HOGY ŐK IS TANULJANAK ÉS FEJLŐDJENEK.

5 ELEM MAGAZIN

Térkép az egészséges táplálkozásról, az alapanyagok hatásairól és az 5 Elemről, útmutatás hónapról hónapra.

Fizess elő most!

Pin It on Pinterest

Share This