TOJÁSMENTES, LISZTMENTES, TEJMENTES, GLUTÉNMENTES

A mai blogbejegyzésben egy zöldpalacsinta receptjét osztom meg, melyet rengetegféleképpen kipróbáltam: királybúzaliszttel, csicseriborsóliszttel, tojással és tojás nélkül, belevágva a zöldeket és beleturmixolva, majd persze liszt nélküli változatban is. Aztán jöttek a feltétek: tojás, fermentált lilakáposzta, fermentált cékla, kecskesajt, párolt sárgarépa, csírák, saláták, füstölt hal, sült harcsa… Ami elmaradhatatlan mellőle azonban: a titkos szósz, ami két rendkívül hétköznapi hozzávaló csupán, de mennyekbe repíti a zöld palacsintákat. De erről majd később…

REGGELIRE, EBÉDRE VAGY VACSORÁRA

Elég jól variálható ez a recept, ahogy látjátok. Ráadásul teljesen jól működik reggelire tojással és salátával, ebédre füstölt hallal vagy kecskesajttal és párolt zöldséggel. Vacsorára pedig csak úgy magában csírákkal megszórva is. Az is nagyon jó még benne, hogy előre kikavarható egy nagyobb adag belőle, ami egy üvegben tárolva 2 napig eláll a hűtőben. Így amikor sütni szeretnéd, előveszed, a megfelelő állagúra hígítod, és már sütheted is. Készítheted zöldek nélkül is, csak magában: így egy semleges palacsintát kapsz, amit ugyancsak bármilyen irányba elmozdíthatsz, sőt akár gofrisütőben is kisütheted.

 

HOGY LESZ 5 ELEMES EGY RECEPT?

A recept alapját egy kanadai és egy amerikai blogról kezdtem el kipróbálni, majd az évek során alaposan leegyszerűsítettem: egyfajta gabonából készül, amit egyszerűen leturmixolok, és kész. Ezt variálom aztán fűszerekkel, zöldekkel, feltétekkel – évszaktól és napszaktól függően. Most összekombináltam ezt a gabonapalacsinta alapreceptet egy régi kedvenc receptemmel, amit még jó sok évvel ezelőtt az elsőként beszerzett Ottolenghi szakácskönyvemből próbáltam ki most újra. Amit szem előtt tartok egy recept megalkotásánál: a jó emészthetőség és a harmónia. Itt most ennek érdekében a hajdinát nagyon hosszan áztattam almaecettel, hogy kioldódjanak a héjából a fitinsavak, majd fűszerekkel kombinálva leturmixoltam és kisütöttem. A fűszerezés és a feltétek kiválasztása biztosítja a harmóniát. A Tűz Elemhez sorolható hajdinát sóztam (Víz) és öntöttem hozzá egy kevés vizet (Víz), zöldfűszerekkel és köménnyel fűszereztem (Fém). Mivel így áztatva a hajdina elveszíti keserű ízét és semlegessé válik, ezért a tálaláskor bátran lehet erősebb ízekhez nyúlni. Ami nagyon jót tesz neki: aromás fűszerek (Fém), citromos vajszósz (Fa), csírák (Fém), füstült hal (Víz), párolt gyökérzöldségek (Föld), buggyantott tojás (Föld). Ha megnézitek, akkor így szépen összeáll egy receptben az 5 Elem harmóniája. Ez könnyen megtanulható, és csak némi odafigyelést igényel.

GABONAPALACSINTA LISZT NÉLKÜL

A palacsintát nem lisztből készítettem, hanem hajdinából, amit egyszerűen csak be kell áztatni 12 órára 1 evőkanálnyi almaecettel vagy citromlével és pici sóval. A nyálkás áztatólevet leszűrjük, alaposan átmossuk, és kevés vízzel leturmixoljuk. Egy sűrű tésztát kapunk, amit ízlés szerint ízesíthetünk fűszerekkel, keverhetünk bele csírákat és sok-sok zöldet. Stabil zsiradékon – kókuszzsír, libazsír vagy tisztítottvaj – sütve pár perc alatt elkészül.

5 ELEM MAGAZIN

Térkép az egészséges táplálkozásról, az alapanyagok hatásairól és az 5 Elemről, útmutatás hónapról hónapra.

Fizess elő most!

RECEPT

GABONAPALACSINTA ZÖLDEKKEL

Hozzávalók 4 főre / 10 db kisebb palacsintához köretként

Palacsintához
  • 25 dkg hajdina (nem pirított, világos héjú) (Tűz)
  • 10 dkg spenót vagy más leveles zöldség, megpárolva, kinyomkodva és felaprítva (elhagyható) (Föld)
  • só (Víz)
  • fűszerek (elhagyható): ½ teáskanál római kömény, mozsárban frissen őrölve (Fém)
  • kókuszszír / tisztított vaj / libazsír (Föld)
Áztatáshoz
  • 1 evőkanál szűretlen almaecet
  • ½ csapott teáskanál só
  • víz
Varázsszósz, avagy citromos vaj
  • 10 dkg vaj (Föld)
  • csipetnyi só (Víz)
  • ½ citrom frissen facsart leve (Fa)
  • ½ bio citrom frissen reszelt héja (Tűz)
Tálaláshoz
  • csírák (Fa-Fém), zöldfűszerek (Fém), salátalevelek (Tűz) vegyesen
  • buggyantott tojás (Föld) vagy kecskesajt (Fém) vagy füstölt hal (Fém)

 

Palacsinta

A hajdinát mosd át alaposan egy szűrőben, majd egy tálban öntsd fel bőséges mennyiségű vízzel. Keverd hozzá az almaecetet és a sót. Hagyd ázni min. 8-12 órán át, de akár 24 óráig is.
Egy szűrőn keresztül öntsd le róla az áztatóvizet, majd mosd át ismét alaposan.
Tedd egy mély tálba, keverj hozzá 1 dl tiszta vizet, sót, fűszereket és a zöldeket. Turmixold le egy botmixerrel vagy konyha robotgéppel.
Egy serpenyőt melegíts fel, tegyél bele fél evőkanálnyi zsíradékot – kókuzszsírt, libazsírt vagy tisztított vajat –, és önts a serpenyőbe fél evőkanálnyi tésztát.
Süsd pár percig, amíg elkezdenek hólyagok megjelenni a tetején, majd fordítsd át, és süsd meg a másik oldalát is.
Melegen tálald.

Szósz

Miközben sül a palacsintád, olvaszd fel a vajat. Vedd le a tűzről, és hagyd egy kicsit hűlni. Majd csavard bele a citromot, sózd meg, és reszeld bele a citromhéjat.
Valószínűleg maradni fog belőle, amit használj fel halakhoz, főtt rizsre vagy más gabonára öntve.

Tálalás

Mindenképpen öntsd le 1-2 kanál citromos vajjal – valóságosan életre kel tőle a palacsintád.
Kínálj hozzá párolt vagy fermentált zöldséget, salátát és csírákat. Fehérjeként tojást, kecskesajtot vagy halat készíts mellé. Nagyon jól megy hozzá a füstölt hal is.

5 ELEM MAGAZIN

Térkép az egészséges táplálkozásról, az alapanyagok hatásairól és az 5 Elemről, útmutatás hónapról hónapra.

Fizess elő most!

Pin It on Pinterest

Share This