ELŐKÉSZÍTÉSI IDŐ: 10 perc
FŐZÉSI IDŐ: 20 perc

VEGÁN
GLUTÉNMENTES

Recept nyomtatása

Egész cikk nyomtatása

A tavasz színe a zöld. Ha kimész az erdőbe, látod, hogy minden harsogóan zöld, friss és üde kezd lenni. Elkezdtek rügyezni a fák, kibújtak a föld alól a zöldek, és minden újra életre kelt. Az 5 Elem rendszerében ezért nem véletlen, hogy a tavaszhoz, a Fa Elemhez a zöld szín kapcsolódik. Az sem véletlen, hogy a zöld leveles zöldségek ilyenkor nagyon jó társaink, mert táplálják a testnedveinket, serkentik az emésztést, oszlatják és kivezetik a nyálkát, táplálják a vért. A zöld leveles zöldségek egyrészt a magas klorofill, az ásványianyag- és vitamintartalmuk miatt nagyon hasznosak tavasszal a kiéhezett szervezetünk számára, másrészt azonban az ízük miatt is. 

ÍZEK SZEREPE TAVASSZAL

A kínai gyógyítás az alapanyagok hatásainál nagy jelentőséget tulajdonít a színüknek és az ízüknek egyaránt. A zöld leveles zöldségek gyakran keserű ízűek – salátafélék –, csípősek – rukkola, mizuna – vagy semlegesek, amilyen a spenót vagy a mángold. 

A csípős íz szétoszlató hatású, mely a téli mozgásszegény életmód és kiadósabb étrend miatt lerakódott nyálkától segít megszabadulni. A csípős íz megmozdítja a Qit a testben, nyitja bőr pórusait, az erősen csípős ízű alapanyagok – például a csili izzaszt is –, oldja a blokkokat, serkenti a keringést. Tavasszal az enyhén csípős ízű alapanyagok jók, mert oldják a blokkokat, és segítik a tavasz kifelé-felfelé irányuló mozgását. Fontos tudatosítanunk, hogy a kínai gyógyászat a csípős íz alatt nem elsősorban az erőset érti, mint amilyen a csípős paprika. A csípős ízű alapanyagok közé tartoziok többek között a retek, a karalábé, a torma, a hagymafélék, a mustár, a karfiol, a menta, a kakukkfű is.  A csípős íz a Tüdő saját íze az 5 Elem rendszerében, és a Tüdő szétosztó munkáját segíti a testben, illetve a szétoszlató hatása által a Qit a test felszíne felé irányítja, ezáltal is erősítve a test Vedő Qijét, amely egyfajta pajzsként veszi körül és védi a testet.
A keserű ízű saláták kifelé-lefelé vezetnek
, amely ugyancsak a felesleget segít eltávolítani a szervezetünkből, emellett a frissítő hatású salátafélék táplálják a testnedveket is. A keserű íz serkenti az emésztőnedveket, aktiválja a Májat és Epehólyagot, ezáltal aktívabbá válik az emésztés.

Zöld leveles zöldségek – mángold, spenót, cékla zöldje – hatásáról írtam tavaly tavasszal is. Itt olvashatjátok: https://info.otelemesetrend.hu/mangoldszelet-leveles-zoldek/

5 ELEM MAGAZIN

Térkép az egészséges táplálkozásról, az alapanyagok hatásairól és az 5 Elemről, útmutatás hónapról hónapra.

Fizess elő most!

HOGYAN TÁROLJUK A ZÖLD LEVELES ZÖLDSÉGEKET?

A zöld leveles zöldségek hosszabb tárolását néhány trükk bevetésével hűtőben egészen jól meg lehet oldani.

  1. Mosd meg, mielőtt elteszed.

A zöld leveles zöldségeket alaposan át kell mosni, mert sokszor földes, sőt nyáron még csigákat is találhatsz közötte. Én általában a mosogatóban mosom álló vízben, és háromszor váltom a vizet.
Ha megmosod mielőtt eltennéd, akkor egyszer kell csak időt szánnod a mosásra, és sokkal nagyobb az esélye, hogy főzéskor előveszed, hiszen ekkor már nem kell az átmosással bajlódnod.

Ha átmosod, akkor felélednek a zöldek a szállítás után, így frissen teszed a hűtőbe.

  1. Alaposan csöpögtesd le.

Miután alaposan, több vízben átmostad, szedd át egy tésztaszűrőbe, és csepegtesd le. Ha van salátacentrifugád, akkor használd azt a szárításra.

Tedd egy jól záródó dobozba, üvegbe vagy egy nedves (kicsavart) konyharuhába, és így tedd a hűtőbe.
A lecsöpögtetett zöld leveleket tedd egy dobozba vagy üvegbe, és zárd le, majd tedd a hűtőbe. Ha nem fér doboz vagy üveg a hűtődbe, akkor egy nedves, de alaposan kicsavart konyharuhába pólyáld a zöldségeidet, és így tedd a hűtőbe. A legjobb a frissen szedett zöldség, de ha tárolni szükséges, akkor így 10-14 napig frissen tudod tartani a zöldjeidet.

SALÁTA SZÍNESEN

A saláta kézenfekvő megoldás a zöldek felhasználásra. Érdemes a hagyományos zöldsaláták mellett azonban gazdagabb verziókban is gondolkodni. Most általában a hagyományos salátafajták mellett a termelőknél a csípős mizunával is találkozhatunk, ami sokaknak nyersen talán túlságosan csípős lehet. Az erősen keserű és csípős ízű zöld leveleseket – mizuna, mustárlevél, gyermekláncfű levele, például – más zöldségekkel kombinálva ellensúlyozható az íze. Hagyományosan a mizunát Ázsiában nem használják nyersen, hanem blansírozva, levesben vagy pár perc alatt wokban pirítva-párolva fogyasztják.

Mi nagyon megkedveltük a salátaféléket sült zöldségekkel, magokkal és főtt gabonával keverve, ami mellé egy szelet halat, főtt tojást vagy egy darabka kecskesajtot kínálunk általában, és máris kész a remek ebéd. Ráadásul bárhogy variálható, így nagyon sokszínűvé varázsolható az étrendünk – akár ugyanazzal a kiindulóponttal is. Mi legtöbbször valamilyen édes ízű gyökérzöldséget sütünk hozzá a sütőben – héjában sült céklát vagy édesburgonyát leginkább –, és ezt keverjük a zöldekkel, magokkal, és például quinoával. Az arányok és az összetevők ízlés szerint variálhatóak. Öntetként ebben az esetben olívaolajat és frissen facsart citromlevet használok sóval, és általában keverek hozzá valamilyen köményfélét – mert mi szeretjük és serkenti az emésztést, és általában frissen őrölök hozzá mozsárban római köményt vagy édesköménymagot. Nagyon jól illik a csípős mizunasaláta és az ugyancsak csípős medvehagyma, illetve a keserű gyermekláncfű a majonézes zöld krumplisalátába is, melynek receptjét múlt héten osztottam meg. Keress rá a blogon a zöld krumplisalátára, és készítsd el a leírás szerint.

LEVES, LEVES,  ÉS MÉG MINDIG LEVES

Tudom, unalmas vagyok, hogy mindig a levesekkel jövök… Nem baj, én nem adom fel. Egyetek sok levest minden évszakban. Az emésztőrendszer akkor működik ideálisan, ha átmelegítjük, és közben nem terheljük le – e két feltételt pedig a levesek nagyon jól teljesítik. A zöld levelesekből sokféle leves készíthető: gyönyörű zöld krémleves és gyökérzöldségekkel főtt színes zöldségleves egyaránt nagyon finom belőle. Tavaly ilyenkor bordáskellel (pok choi) készítettem színes zöldséglevest, most mizunával színesítve került gyakran az asztalunkra ugyanez a recept, amit itt találsz https://info.otelemesetrend.hu/levesben-wokban-pokchoi-bordaskel/. Az is előfordult az utóbbi napokban, hogy a húsleves vagy zöldségleves levébe (alaplébe) 2 perc alatt rizstésztát főztem, és ezt szedtem rá a metéltre vágott mizunára vagy spenótra, ami így a hő hatására kicsit megfőtt. A csípős  és keserű ízű zöldek hőkezelve sokkal enyhébb ízűek lesznek, így sokak számára sokkal ízletesebbnek tűnhetnek.

BLANSÍROZVA ÉS PIRÍTVA PÁROLVA

A zöld leveles zöldek 1-2 perces párolással vagy blansírozással gyorsan elkészíthető és üde alternatívái a salátának. A gyors hőkezelés könnyebben emészthetővé teszi őket, ráadásul az ízük is szelídül így.

Pirítva pároláshoz kevés jó olajra, egy fedővel rendelkező serpenyőre és némi zöldre van csupán szükség. Lehet mellé tenni 1 cikk apróra vágott fokhagymát, kevés gyömbért, és nagyon jót tesz neki egy erősebb ízű olaj is, mint amilyen a szezám- vagy a dióolaj. Nem kell mást tenni, mint az alaposan átmosott, lecsöpögtetett és leszárított zöldeket vékony csíkokra vágni, majd a serpenyőben 1-2 percig fedő alatt kevés olajon, a fűszerekkel és sóval párolni. Főtt gabonával, hallal tálalva fantasztikus ebéd rittyenthető pár perc alatt.

A zöld levelesek blansírozása nem mást takar, mint a forrázást: forró vízzel leöntjük a leveleket, majd azonnal leszűrjük. Hideg vízzel átöblítjük, mert így megtartja élénk zöld színét. Ezután kinyomkodjuk belőle a vizet óvatosan, vigyázva, hogy ne törjük össze a leveleket. Az így készült zöldségeket mi sokféleképpen szoktuk használni. Szezámolajból, gyömbérből, fokhagymából és citromléből készült szósszal elkeverve köretként, vagy bármilyen pürén tálalva: édesburgonyapürén remekül mutat az élénkzöld zöldség.

A következő zöld szószt tálalhatod hal vagy főtt hús mellé szószként, de akár levesként magában is. Nagyon finom pirított magokkal és/vagy kecskesajttal megszórva.

RECEPT


ZÖLD SZÓSZ SÜTŐBEN SÜLT HARCSÁVAL
Hozzávalók 4-6 adaghoz

ZÖLD SZÓSZHOZ
  • 4 dkg vaj
  • 20 dkg póréhagyma / újhagyma, megmosva és vékony karikákra vágva
  • 1 evőkanál olívaolaj
  • 40 dkg krumpli, megtisztítva és kockákra vágva
  • 7 dl zöldségleves/alaplé
  • 25 dkg mizuna / 15 dkg rukkola+5 dkg petrezselyemzöld+5dkg spenót / 15 dkg csalán+10 dkg spenót vagy ezek bármilyen variációja
  • fél citrom frissen facsart leve / nagy kanál szűretlen és pasztörizálatlan almaecet
HARCSÁHOZ
  • fejenként 15-20 dkg harcsafilé
  • egész koriandermag
  • olívaolaj
  • Frissen reszelt citromhéj
ZÖLD SZÓSZ

A vajat olvaszd fel egy lábasban, öntsd hozzá az olajat, és tedd bele a póréhagymát és a fokhagymát. Sózd meg, és kavargatva párold 3 percig közepes lángon. Tedd rá a fedőt, és párold 4-5 percig tovább. Közben néha kavard meg.

Keverd hozzá a krumplit, sózd meg megint, és fedő alatt párold ismét 3-4 percig.

Öntsd fel zöldséglevessel vagy alaplével, és főzd közepesen erős lángon 10 perc alatt puhára a krumplit.

Keverd hozzá a zöldeket, forgasd össze, és vedd le a tűzről.

Egy botmixerrel turmixold le.

Citrommal, és ha szükséges sóval ízesítsd.

Tálalás: Krémlevesként magában is felszolgálhatod, de magokkal vagy kecskesajttal megszórva még finomabb, és remekül mutat. Használhatod szószként halhoz vagy főtt húshoz.

HARCSA ELKÉSZÍTÉSE

Kapcsold be a sütőt 180 fokra. Amíg előkészíted a halat, addig is melegedjen kicsit.

A harcsafiléket sózd be – 1 kg harcsához 1 teáskanálnyi sót használj.

A harcsafiléket tedd egymás mellé egy tepsibe, olivaolajjal vagy tisztított vajjal (vajjal) kend be, és szórj rá mozsárban frissen őrölt koriandermagot. 1 kg harcsához 2 púpozott teáskanálnyit használok, de ha nem ismered a koriander ízét, légy óvatosabb.)

Tedd a sütőbe, és 180 fokon 20 perc alatt süsd készre.

Azonnal tálald. Tálaláskor csorgass a szeletekre néhány csepp frissen facsart citromlevet, reszelj rá kevés citromhéjat.

5 ELEM MAGAZIN

Térkép az egészséges táplálkozásról, az alapanyagok hatásairól és az 5 Elemről, útmutatás hónapról hónapra.

Fizess elő most!

Pin It on Pinterest

Share This