Neked mi okoz kihívást az egészséges táplálkozásban? Mi jelent nehézséget a számodra megfelelő étrend összeállításában?

Sokunk számára a rohanó hétköznapok jelentik a legnagyobb kihívást az egészséges táplálkozás fenntartásában. Mindig kitalálni valami újat - ez az egyik leggyakrabban elhangzó probléma, ami fel szokott merülni -, de méginkább az időhiányra szokott mindenki panaszkodni, amikor az egészséges táplálkozás merül fel témaként. A főzéshez ugyanis idő kell, amiből mindannyiunknak kevés van. Mit lehet itt tenni? Hogyan lehet mégis megvalósítani, hogy tápláló legyen a reggelink, az ebédünk és a vacsoránk? Hogy oldható meg, hogy ne legyek rászorulva a sarki pékség kínálatára? Mit tegyek annak érdekében, hogy ha délután megéhezek, akkor is legyen mit bekapnom? Különösen nagy kérdés ez, amikor azt halljátok tőlem, hogy télen naponta 3x meleg étkezést ajánlok. Hú, hát ha ez elhangzik - ezzel mindig kiverem a biztosítékot…;) Sok levélben és a tanácsadásokon is ez szokott a központi elem lenni, így azt éreztem, hogy itt az ideje írni róla.

Én magam is sokat dolgozom, és kevés szabadidőm van. Így nekem sem marad más, mint hogy trükköket vetek be annak érdekében, hogy megfelelően táplálkozzam. Mik ezek a trükkök, és hogyan valósítom meg? Ezekről szeretnék ezúttal beszélni, mégpedig a hűtőm bemutatásával, és a hűtő tartalmának felhasználására adott ötletekkel.

Mi az én legnagyobb kihívásom a táplálkozás szempontjából?

Számomra az a legnehezebb, hogy akkor is főzzek magamnak normálisan, amikor egyedül vagyok itthon. Ez elég gyakran előfordul, ugyanis nincs gyerekem, a férjem pedig sokat utazik. Ilyenkor jönnek a trükkök, mert az az igazság, hogy csak magamért nem állok le hosszan főzőcskézni napközben vagy este egy hosszú nap után. Nekem a legkönnyebben a reggeli megy - talán azért, mert anyukám gyermekkoromban nem engedett el reggeli nélkül, és megtanultam, hogy anélkül nem indulhat el a nap. Az ebéd és a vacsora már sokkal nehezebb. Különösen az ebédnél fontos, hogy legyen valami előre elkészített alapanyag, amire lehet építeni az ebédet, mert a sok munka közepette nehezen kezdek el különben csak magam miatt hosszasan főzni. Ha azonban elő van készítve akár csak egy dolog is - pl. van főtt rizs vagy sült édesburgonya, cékla -, akkor már könnyedén kitalálok valamit. Sokszor ugyanis nem is igénylek semmi bonyolultat, és beérem valami egyszerűvel.

 

Az utóbbi idők nagy kedvecei nálam:

  • vacsorára:
    • sült célka vagy édesburgonya pirított szezámaggal, szezámolajjal vagy szezámkrémmel, frissen facsart citromlé, valami zöld, kevés só
    • valamilyen egyszerű krémleves vagy zöldségleves
    • tisztított vajban megpirított főtt basmatirizs szezámaggal, szezámolajjal
  • ebédre:
    • sült édesburgonya meleg lencsesalátával, petrezselyemmel, olívaolajjal és gránátalmával - erről alább részletesebben írok
    • sült cékla, rukkola, sült kolbászkarikák, pácolt gyömbér, savanyított édeskömény
    • tisztított vajban pirítva-párolt édeskömény, buggyantott tojással, tönkölylepénnyel
    • gyömbéres-zsályás sütőtökpüré sült kacsamájjal

Ahhoz, hogy ezeket max. 10 perc alatt el tudjam készíteni, mindenképpen szükségem van egy olyan hűtőre, amiben sok előkészített hozzávaló van. Ezekből készítek aztán friss, színes és finom ebédeket magamnak. Ez az én trükköm…

5 TRÜKK, AMI MEGMENTI A HÉTKÖZNAPOKAT - így a hűtődet nem csak tárolásra használod, hanem az éléskamrád lesz

Az alábbiakban olyan trükköket osztok meg veletek, amik nekem beválltak, és amiket a hétköznapokban rendszeresen használok. Néhány tartósítási és előre elkészítési technikát osztok itt meg, ami azért fontos, hogy ne kelljen teljesen a nulláról indítanod az ételkészítést. Én legalábbis azt vettem észre magamon, hogy ha van mihez nyúlnom, akkor egyrészt több ötletem is van általában, másrészt pedig sokkal könnyebben kezdek el főzni. Az állott ételek nem táplálnak minket azonban annyira, míg a frissen készültek teli vannak tápláló Qi-vel. Fontos tehát, hogy az így előre elkészített alapanyagokat mindig frissen tálald, készítsd hozzá valami frissen elkészített hozzávalót, keverj hozzá friss zöldeket, mert így sokkal több tápláló Qi lesz az ételeidben. 

1.MINDIG LEGYEN A HŰTŐDBEN FŐTT GABONA ÉS HÜVELYES. Ez azért fontos, mert ebből rengetegfelé elindulhatsz.
Megvalósítás: Erre a legjobb megoldás, ha kétszeres mennyiséget készítesz, amikor épp főzöl valamilyen gabonát vagy hüvelyest, vagy főzés közben odateszel egy adagot főni, akkor is, ha nincs rá épp szükséged. Miután megfőtt, várd meg hogy kihűljön teljesen, és tedd tiszta üvegbe. Zárd le, és tedd a hűtőbe. Így 2 napig eláll.

Felhasználás: Mindkettőt teheted levesbe betétként, összekeverheted zöldségekkel salátaként, használhatod köretnek, vagy készülhet belőle egy teljesen új étel - rizsgombóc például -, de akár valamilyen desszert vagy reggeli kása alapja is lehet.

2.AMIKOR LEVEST, FŐZELÉKET VAGY KOMPÓTOT FŐZÖL, KÉSZÍTSD 2X MENNYISÉGET BELŐLE, és tartósítsd természetes tartósítással. Kétszeres mennyiségű ételt csak kicsivel több idő elkészíteni, viszont legközelebb rengetg időt megspórol, amikor csak meg kell melegíteni.
Megvalósítás: Forrázz ki annyi üveget, amennyire szükséged van, a tetejével együtt. Töltsd a tiszta üvegbe a forró ételt, és azonnal csavard rá a tetejét. Állítsd az üveget a tetejére - ahogy a lekvárt szokták -, és hagyd így kihűlni. Tárold a hűtőben.3.

3.LEGYEN A HŰTŐDBEN MINDIG levesalap vagy néhány üveg természetesen tartósított alaplé.
A vacsorára nagyon jó, ha egy tartalmas levest készítesz, mert könnyen emészthető, és így nem terheli meg az emésztőrendszert, illetve a májat éjszakára. Sokak számára azonban a leves túlságosan körülményes és hosszadalmas, és emiatt inkább a szendvics vagy a hideg vacsora mellett döntenek.

Megvalósítását a belinkelt receptekben megtalálod.

Felhasználás: A levesalap vagy alaplé lehetővé teszi, hogy gyorsan - akár 10 perc alatt - készíthess egy olyan finom levest -, ami olyan mély ízű, mintha sokáig főzted volna. A hosszan főzött alaplé, illetve a levesalap ugyanis mélységet ad a levesednek, így akár a gyorsan készülő levesek is nagyon ízesek lehetnek.

4.EGYBEN MEGSÜTÖTT ZÖLDSÉGEK A SÜTŐBŐL…
Megvalósítás: Amikor bekapcsolom a sütőt - bármit sütök -,  bedobok általában mellé 2-4 egész édesburgonyát, néhány krumplit és/vagy 5-8 kisebb fej céklát is. Így egyrészt nem használok el olyan sok áramot az elkészítésükhöz, másrészt pedig lesz mihez nyúlnom a következő napokban, amikor az ebéd vagy vacsora kérdés felmerül. Alább találsz egy “receptet” az egészben sült édesburgonya felhasználásához.

5.KONYHAKÉSZEN ELTETT ALAPANYAGOK – zöldfűszerek, zöld leveles zöldségek, amik könnyen megromlanak, elhervadnak.

Nehezen kezelhető alapanyagok mindig konyhakészen kerüljenek a hűtődbe, amik felhasználását hajlamos vagy halogatni, és emiatt általában megromlanak a hűtődben. Számomra ilyen például a gránátalma, aminek a kimagozása számomra kicsit - vagyis nagyon - pepecselős, és nem mindig van hozzá hangulatom. A tapasztalat azt mutatja, hogy különösen akkor nem érek erre rá, amikor szükség lenne rá. Tehát valamit ki kell erre találni megoldásképpen…

Megvalósítás: Miután megveszem a gránátalmát, legkésőbb 1-2 nappal később megtisztítom és kimagozom. A magokat egy tiszta üvegbe teszem, lezárom, és a hűtőbe teszem, majd 2-3 napon belül felhasználom. Imádom a reggeli kásákon, mert gyönyörű és feldobja a napomat, de az ebédeket is sokszor díszítem vele. Alább találsz egy gyors ebédet, amit példaként megmutatok - ebben is a gránátalmát használtam, hogy színesítse a tányért.

Gyorsan romló alapanyagok, amikről hajlamosak vagyunk a vásárlást követő 1-2 napban elfelejtkezni. Ilyenek a zöldfűszerek és a zöld leveles zöldségek. Nagy előnye az így eltett zöldeknek, hogy sokkal tovább elállnak.

Megvalósítás: Mosd meg a zöldeket, csöpögtesd le alaposan, és tedd tiszta és zárható üvegbe. Zárd le, és tedd a hűtőbe. Így legalább 1 hétig-10 napig elállnak. Arra ügyelj, hogy az üveg alján ne álljon a víz, mert akkor “berohad”. Fontos még az is, hogy ne tömd meg nagyon az üveget - max. félig töltsd meg -, mert ugyancsak hajlamos így megromlani a zöldséged.

5 ELEM MAGAZIN - TÉRKÉP AZ EGÉSZSÉGES TÁPLÁLKOZÁSHOZ HÓNAPRÓL HÓNAPRA 
Szezonális alapanyagok leírásával, szezonális receptekkel, évszakok étrendjével és még sok minden mással az .

Recept nyomtatása

Ez a töltött édesburgonya jól példázza a gyors, szép és finom ebédet: 5 perc alatt készítettem el néhány napja ebédre. Jól laktam tőle, nem mellesleg pedig színes, ízletes és izgalmas is volt. Pont olyan, amilyennek az ebédeket szeretem. Ilyen ebédeket szoktam általában készíteni az előre elkészített alapanyagokból, amikor itthon dolgozom vagy gyorsan kell valamit készítenem másnapra. Mindig van ugyanis nálam ebéd, amikor úton vagyok, és nem itthon ebédelek. Majdnem mindig. Kivéve, ha valakivel együtt ebédelek. 

Mire van ehhez a színes töltött édesburgonyához szükséged?

  • előre tervezésre mindenképpen, és egy kis logisztikára
  • előre sütőben megsütött édesburgonya
  • előre megfőzött fekete lencse - ha ezt frissen főzöd, az sem tragédia, mert 20 perc alatt megfő
  • olívaolajon 5 perc alatt roppanósra párolt szárzeller
  • friss petrezselyemzöld
  • 1-2 evőkanál gránátalmamag
  • 1-2 evőkanálnyi jó minőségű olívaolaj, vagy más jó olaj
  • kevés frissen facsart citromlé
  • pirított és mozsárban megőrölt szezámmag

Itt találsz egy konkrét receptet, ami nagyon hasonló ehhez: Feketelencse-saláta színesen édesburgonyaszeleteken

Sokat segít a munkás napok nyugodt és kiegyensúlyozott levezénylésében az is, ha tartunk a hűtőben valami uzsonnára valót, ami lehet kompót vagy akár egy aszalt gyümölcsökből és magokból készült energiagolyó. Itt egy szezámmagból és datolyából készült édességet találsz, ami gyorsan elkészül, és napokig eláll jól lezárt üvegben: Édes szezámgolyó cukor nélkül

HA ÉRDEKESNEK ÉS HASZNOSNAK TALÁLTAD A CIKKET, OSZD MEG A BARÁTAIDDAL, CSALÁDODDAL, HOGY ŐK IS TANULJANAK ÉS FEJLŐDJENEK.

5 ELEM MAGAZIN - TÉRKÉP AZ EGÉSZSÉGES TÁPLÁLKOZÁSHOZ HÓNAPRÓL HÓNAPRA 
Szezonális alapanyagok leírásával, szezonális receptekkel, évszakok étrendjével és még sok minden mással az .

Pin It on Pinterest

Share This